İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Aşık oldum ama neden? (açılamayanlar için)

koryak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selamlar;
Bu yazımın toparlama niteliğinde olacağını ümit ediyorum.
Öncelikle "aşk" kavramını tanımlar iken, symphonic ve benim daha öncelerden beri üzerinde durduğumuz gibi, ülkemizin sosyokültürel durumunu kesinlikle göz önünde bulundurarak yapılabilinecek en doğru tanımı sunmak isterim ki bence bu şudur:
Aşk, İçgüdüsel olaran edindiğimiz cinsel güdülerin,ki bunlar "dürtü değil birer güdüdür" toplumumuzun çarpık ahlak ve kültür baskılaması nedeniyle olması gerektiğinden farklı şekilde dışa vurumundan kaynaklanan, zihin karmaşasıdır.

Öncelikle bunu idrak edebilirsek daha sağlıklı tanımlama yapabileceğimiz kanaatindeyim.
Aşk acısı çekmek, veya aşık olmak hakkında; kendi içinde bulunduğumuz durumu doğru analiz etmek adına öncelikle somut olarak saptamamız gereken bir nokta bulunmaktadır ki o da şudur, şu soru..
Benim için aşk nedir? Bana etkisinin nedenleri nelerdir? Eğer daha özgür bir yaşamım olsaydı ben bu durumda olacak mıydım?
Bunlar özellikle sorulması gereken sorulardır, ki ancak bu şekilde "aşk" ın karakterimize yanlış yerleşmesinden kaçınabiliriz.
Başka bir yönden yaklaşmaya çalışalım şimdi; şu an içinde bulunduğumuz toplumda aşkın zayıflık olduğunu kanıtlayalım beraber.
Şöyle ki;
Her kültürde aşk kavramını farklı faktörler etkiler. Bizim kültürümüzde ise bu etkenler biraz evel Symphonic'in belirttikleridir.
Peki, bir sonuca varmak adına düşünmek gerekirse, şu sonucu çıkarmak zor olmayacaktır: Kendi elinizde olmayan bir duruma, zihninizin adapte olma yatkınlığından doğan bir "acı"yı, kabullenerek çekmek zayıflık değil midir?
Ben kesinlikle öyle olduğu kanaatindeyim.
Toparlamak gerekirse; varmak istediğim denklem "aşk= zayıflık" değildir.
Varmak istediğim şudur; aşk bir değişkendir. Bu değişkenin üzerinde etkisi olan faktörler vardır. Eğer bu faktörleri kavramadan aşk acısını kabul edersek, bu durumda aşk; arttıkça karakterimizi düşüren bir bilgisayar programından farklı olmaz mı?
Eğer ki cevap verecekseniz, son paragrafımı lütfen tam olarak anlayın.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Ask'la özel namehrem konuları birleştirip anlatıgınız için şaşırdım.
Yazınızın sonuna dogru okuduklarım biraz abest olmuş gibi geldi, tabii ki bu sizin yazınız istediginizi yazarsınız (bende okudugum için şaşkınlık fikrimi yazarım).

Konu ile bir yazıda ben yazıyım;
Kimbilir kaç kişiye kalbimiz çarpmıştır, bugün seni seviyorum, bende seni seviyorum, sensiz olamam sözlerini kaç kişiye söyledik bilemeyiz...Gün olur birgün uyanırsın o sevdigine kalbin çarpmaz olur artık, ya kem kum ler devam eder tek taraf aşkını söyler vicdanlı biri sonunda anlatır olmuyor der. Ve aşk o şahsın istegine göre biter, bitti sanır.

Aşk eski ask degil, ya biz eski biz degiliz.
Bir'an hoşlanmayı ve karşı tarafın bizi zorlaması ve onun için caba harcagımızı aşk sanıyoruz...

Aşk, beraberkende onu çok seviyorsak da sevdigimizin bir gün sudan bir sebeble ayrılmak istesede... O, yokkende onu sevebilmek ona aşık olabilmek onun zor durumu duyunca fark ettirmeden onun için bişeyler yapabilmektir.
Biz aşk'ı bencilliklerimizle yok ettik veya ediyoruz.

Konu başlıgı (Aşık oldum ama neden)? Bilmem...Aşıklar daha güzel aşk'ı tanımlar sanırım. Tabii ki tek kendimiz için sevmiyelim, gün gelip karşıyı eski bir eşya gibi atmayalım.

Ben eski aşk'lara inananlardanım, geri kafalıyım belki biraz cins yazdım. (bu yazdıklarım yaşadım gibi algılanmasın, genel yazdım.)

koryak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bitanem;
yanlıs anlamazsan üzülerek söylüyorum ki;
şimdiye dek yazdıklarımdaki; negatif örnek modelinin tam olarak tanımını yazmışsın.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
koryak, yazınızı okumadım.
Cevap vermem gereken bir konuya ilk cevap yazdım, digeri ise konuya kendi düşüncelerimi yazdım.

S

SYMPHONIC

Misafir
Her insanın birşeyleri yaşayışları kendine özeldir..

ama genel olarak insanlar için şunu söylebiliriz.. sanırım biraz da sorun burda.. aşk denilen şeyle,sizin nahmarem dediğiniz şey bir bütündür. "insan sevdiğine dokunmaz" lafı platonik aşklar gözünde ilahlaştırma durumları için geçerlidir..

koryakın günümüz insanı gayet doğru bir tespiti ..
Aşk, İçgüdüsel olaran edindiğimiz cinsel güdülerin,ki bunlar "dürtü değil birer güdüdür" toplumumuzun çarpık ahlak ve kültür baskılaması nedeniyle olması gerektiğinden farklı şekilde dışa vurumundan kaynaklanan, zihin karmaşasıdır.

bana göre sağlıklı ve zihnen olgun bir insanın anlaması gereken birşeyler paylaşmak,hem en iyi arkadaş hem en sevilen insan olması,konuşabilmek(ki basit görünsede aslında zor birşey bu),birlikte zaman geçirmekten mutlu olmak ve insan olmanın getirdiği cinsel dürtülerin paylaşılabilmesi..

tabi günümüz koşullarında zor birşey bu.. ama bu şekilde olmazsa sanırım toplum baskıları altında ezilip ikiyüzlülükten zaman bulduğumuz arada temeli çürük hayatlar yaratıp çocuklarımızın da geleceğini bu şekilde riske atıp diğer insanlara da nahmarem ile aşk bir arada olur mu anlayışı yüzünden aynı duyguları aşılamak ve sonrada toplumun görüşünden şikayet ederek kısır döngüye girmekten başka birşey değil..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Malesef aşk sadece kalbin çarpması veya parkta yürümek şeklinde zuhur etmiyor, namahrem diye adlandırdığınız şeyler herkesin beyninde, ruhunda, kalbinde ve de başka noktalarında fena halde cereyanlar yaratmakta. Sadece bunu dillendirmek acaiplik veya abest ise asıl ben şaşırıyorum. Sonuç olarak bunlar benim icadım olan şeyler değil, dünya böyle. Kaldı ki iyi veya kötü diye yorumlamadım, toplumlar arası farklılılkların bizdeki etkilerini söyledim. Konu ile ilgili söyleyeceğiniz birşey yoksa abes diye cevap vermeniz saçma olur, en azından böyle bir sıfatı yapıştıracaksanız da neden olduğunu açıklamanız icap eder. Ha bana soracak olursan da insanlar önce beyinlerindeki pis düşünceleri temizlesinler, onun bunu namahrem muhabbetine karışmadan önce. Ahlak bekçiliği yapmaya pek bir istekli toplumuz.

koryak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herkesin kendine göre aşk anlayışı vardır.

Her sey bu dediğin kadar kolay değil ne yazik ki;
Senin kendine göre dediğin aşk anlayışı = türkiyedeki aşk anlayişi.
Aşk kavramına daha özgür yaklaşamazsak;
korkmadan yaklaşamazsak;
daha çoook aşk acısı ceker bu millet.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Herkesin kendine göre aşk anlayışı olabilir, ama herkesin düşünce ve görüşlerini abest diye yorumlama hakkı vermiyor bu malesef. Ha yine de bu hakkı kendinde görenlere zaten cevabı verdim, ayrıca daha hala sen öyle ben böyle demeye lüzum yok, herkesin farklı yorumları olamaz diye bir kaide ortaya sürmedim.

Böyle aba altından ahlaksızlık yaptın gibi kendine özgü yorumlar getirmeni anlamıyorum sanki kibar yazınca. Kimsenin ahlakını namahrem anlayışını sorgulamak kimseye düşmez, haddi hududu değildir.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herkesin kendine göre aşk anlayışı olabilir, ama herkesin düşünce ve görüşlerini abest diye yorumlama hakkı vermiyor bu malesef. Ha yine de bu hakkı kendinde görenlere zaten cevabı verdim, ayrıca daha hala sen öyle ben böyle demeye lüzum yok, herkesin farklı yorumları olamaz diye bir kaide ortaya sürmedim.

Böyle aba altından ahlaksızlık yaptın gibi kendine özgü yorumlar getirmeni anlamıyorum sanki kibar yazınca. Kimsenin ahlakını namahrem anlayışını sorgulamak kimseye düşmez, haddi hududu değildir.

Yeni gördüm.
Sen nasıl yazıyorsan kusura bakma'da bende fikrimi yazarım, herkes senin istedigin gibi cevap veremez veya düşünemez.
Bana öyle gelir sana farklı gelir sen Angelo, ben ece.
İnsanlar neden fikirleriniz veya size uymuyan bir yazı (fikrini) yazınca haksız oluyor? benim yazım o, sizin yazınız bu diyebiliriz... haaa illa kavga tartışma isteniyorsa orasını bilemiyorum, buda sizin düşünce anlayışınıza kalmıştır.
Bana göre bir forum'da o tür yazıyı okumak ilginç geldi, (bir başka biri yazsaydı banlanırdı). Yazınınız altına bitanem siz yorum yapamazsınız diye not göremedigim için bende fikrimi paylaştım abartılcak birşey göremiyorum - ki bana göre aşk farklı dedim olayı kapattım üstüne gitmenin geregi nedir bilinmez. (ben aşk'ı farklı biliyorum) ayrıca o sözleri yazınca siz o düşünceleri yaşıyorsunuz demedim diyemem de, yalnızca şaşırdım dedim. Aşk masum çıkarsız olmalıdır - ki aşk kalbimizde yaşasın.

Ayrıca aşk anlayışım o, diye (herkes ahlak bekçisi oldu) gibi kabaca yazı'lar sevimsiz oluyor.

S

SYMPHONIC

Misafir
burası bir forum olduğuna göre ki forum denilen pratikte pek bilinmesede esasında tartışma platformudur... Buraya yazılan her mesajın başkaları tarafından bir cevabı,değerlendirmesi olacaktır. içeriğinde hakaret,küfür olmadığı sürece sorun yoktur. Siz nasil Angelo'nun mesajını abes bulduysanız. Angelo'da sizin mesajınızı ahlak bekçiliği olarak değerlendirebilir... bende ikiyüzlülük olarak değerlendiriyorum. ama gelip de bir tartisma platformunda benim yazdığım mesajı sen niye böyle eleştiriyorsun,kavga mi çıkarmaya calisiyorsun başkası yapsa banlanırdı demek en abesi..

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tamam işde bende cevap verdim, herkesin dogal hakkı bende edeplice cevap verdim.
Her insanın farklı anlayışı vardır, anlayışları degiştirmek olmaz yalnızca bir kere deriz geceriz. Ayrıca; bir yüzümü görmezken iki yüzümü nerden gördün ilginç... Hakaretinize sizin gibi hakaretle cevap vermiyecem.

koryak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tamam işde bende cevap verdim, herkesin dogal hakkı bende edeplice cevap verdim.
Her insanın farklı anlayışı vardır, anlayışları degiştirmek olmaz yalnızca bir kere deriz geceriz. Ayrıca; bir yüzümü görmezken iki yüzümü nerden gördün ilginç... Hakaretinize sizin gibi hakaretle cevap vermiyecem.

Öncelikle; konunu kavrayış biçiminin yanlışlığından kaynaklanan, yersiz bir tartışma içerisinde olduğunu belirtmek istiyorum.
Şöyle ki;
1- Burada; aşk-cinsellik örgüsü ve namussuzluk vs. entrikalarını savunan bir görüş hakim değil. Burada anlatılan, senin itiraz edemeyeceğin, bilimsel bir gerçek; aşk ve cinselliğin, hormonal bağlantısı ve birbiri ile ilişkisi.
Eğer hala itiraz edersen seni; kütüphanemizin insan beyni, nükleit eşleşmeleri, ve nöron ağları kısmına beklerim bir gün, konuştuğun konunun içini tam olarak doldurabilmen adına.
2- Şimdi bunların belirtilmesinin ardından, aşk pembedir, aldır, güldür diye ortaya atlayınca, tepki çekmemen asıl anormal olmaz mıydı?
Hepsini geçiyorum;
3-Sana önerdiğim; burada tartışılan tamamen bambakşa sosyokültürel bir konu iken, bir "analiz" iken, "iki-yüzlü" gibi kelimeler ile karşı safha geçmen değil;
* Gözlerini açman.
* Analiz'i analiz etmen.
* Ve hakaretle değil bir "anti-tez" ile karşımıza çıkman.
Aksi takdirde kâale alınman söz konusu değil.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
"Senin yazın abes, nickine baktım da" demek edeplice yorum yapmak olmuyor bu arada, bunu da bu yaşına kadar öğrenemediysen bundan sonra ben öğretemem sana edepli yorum nasıl olur diye, bu kadar uzun uzadıya laf anlatmam.

Karşı oluşturacak bir tezin yoksa başkasının tezini sıfatlandırmak sana düşmez, susmayı denersin.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ya siz anlamıyorsunuz ya ben... Benim dikkat ederseniz (benim) aşk anlayışım farklı. Edep'i sizden ögrenmek istiyende kim?

Ayrıca başka biri (kaale almayız seni olur biter) demiş. Öneli degil, benden birşet eksitmez veya yükseltmez. Sonuç'da aşk ilgi alanım'da degil, aşk ögrenmek için'de gelmiyorum. (fikir yazmak ve cevap vermek'de suç olmuş)

Konu fazla uzadı ve anlamsızca kendi bildiginize evet haklısınız dedirtmeyi bekliyorsunuz... Malesef öyle olamıycak ve ben benim kendime göre bildigim aşk'la bu konudan ayrılıyorum.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
12 Sayfa dan bazılarını kesik kesik okuduktan sonra asıl yazmak istediğimi unuttum :D

Ama Hatırladıgım tek Sey a$k 'a artık eskisi kadar inanmıyorum ...
[ama belki biri fikrimi değiştirebilir ( : ]

S

SYMPHONIC

Misafir
ama bu şekilde olmazsa sanırım toplum baskıları altında ezilip ikiyüzlülükten zaman bulduğumuz arada temeli çürük hayatlar yaratıp çocuklarımızın da geleceğini bu şekilde riske atıp diğer insanlara da nahmarem ile aşk bir arada olur mu anlayışı yüzünden aynı duyguları aşılamak ve sonrada toplumun görüşünden şikayet ederek kısır döngüye girmekten başka birşey değil..

Ayrıca; bir yüzümü görmezken iki yüzümü nerden gördün ilginç... Hakaretinize sizin gibi hakaretle cevap vermiyecem.

böyle bir mesajı böyle değerlendirmek de başarı ister doğrusu.. ama diğer mesajlarınızı da okuduğumda gördüğüm; sizin bilincine varamadığınız hadise : biz burda bireysel olarak insanları tartismiyoruz,kimseyi yargılamıyoruz.. genel açıdan düşünceleri,karşı cinsle olan ilişkileri, insan doğası ve türkiye toplumunun yapısı kıstaslarında değerlendiriyoruz. Lakin okuduğunu anlamama,yada genel olarak belli bi kapasiteye sahip olmamadan dolayı olayı kişiselleştiriyorsunuz saçma sapan tartışmalara yol açıyorsunuz. lütfen kendi bildiğiniz aşkla konudan ayrılıp bidaha mesaj yazmayin :)

gereksiz muhabbetleri birakıp konuya dönersek..

O Yüzden Şuan Örneğim Aşk Yaşadiğim Kişi ile Dostuz Daha iyi Anlasabiliyorus :) O Yüzden No Aşk, Yes Dostluk Tezini Savunuyorum....

ben katılmıyorum buna. eski sevgiliden dost olmaz görüşünde olanlardanım.çünkü o insana arkadaş gözüyle bakamıyor insan, bu şekilde "arkadaşlık" adıyla devam ederken insan kopamıyor acı veriyor,belki cidden bitmesi ilişkiler bitmeyip sünger kıvamına geldiği için, o insanın değeri gözünde düşüyor ve belki özlemle hatırlayıp güzel günlerdi diyceği yere artık pek hatırlamak bile istemiyor.. o bi yana aşk varsa dostluk yok diye birşey yok. en iyi dosttur bence sevgili olmayırsa zaten ortada bir sorun vardır..sen dostum olamadın biz ayrilalim öyle dost olalım demesi insanın kendini kandırmasıdır bence..

S

SYMPHONIC

Misafir
bende tam tersini düşünüyorum :) insanın bir ilişkiyi sürdürememesinden o olgunluğa erişememiş olmasından dolayı kendini avutmasıdır bu dediğin..aşk dediğiniz şeyin niye illa 2 tarafından sevgisinden başka birşey paylaşmadığı birşey olarak görüyorsunuz ki .. bu dediğiniz içi boş bir tanımdan başka birşey değil. Eğer insan beraber olduğu kişiyle herşeyi paylaşamıyorsa beraber olmanın ne manası var ? siz doğru olanı yapmışsınız ama burda 12sayfadır bahsi geçen tanimlara uygun olarak bahsettiğimiz beraberlik anlayışının tersine bir ilişki olduğu için doğru olanı yapmışsınız. yoksa esasında komple yanlış bir olay :)

birde hiçbir iğleleme veya kinayeden alakasız olarak merakımdan soruyorum yaşınız kaç acaba ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5